Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools
You are here: Home Номенклатурно-методичний каталог ПЗВ в мережах елетропостачання громадських та адміністративних будівель Принципи побудови схем електропостачання громадських та адміністративних будівель

Принципи побудови схем електропостачання громадських та адміністративних будівель

Побудова схеми електропостачання залежить в першу чергу від категорії і складу електроприймачів та споживачів електричної енергії, їх встановлених потужностей, режимів роботи та вимог до надійності електропостачання. Цей склад споживачів може бути досить різноманітним, але освітлення та розеточна мережа для внутрішніх потреб існують в кожному обчєкті. Серед інших споживачів можна назвати:
- ліфти та інші підіймально-транспортні механізми; - вентилятори; - кондиціонери; - калорифери;
-  помпи; - вузол звчязку; - їдальні, буфети; - холодильні установки; - майстерні; - гаражі.

Як правило, всі ці споживачі живляться від вводно-розподільчого щита, а освітлення та розетки - від поверхових щитків. Деякі групові лінії, і в першу чергу розеткові, необхідно захищати за допомогою ПЗВ. Конкретно перелік інших таких ліній визначає проектна організація разом із замовником. Захист за допомогою ПЗВ може бути груповий та індивідуальний.Для нових систем електропостачання можна рекомендувати використання апаратів вводу вимикачі навантаження закритого типу або автоматичні вимикачі з функцією гарантованого розриву контактів, яка еквівалентна видимому розриву.

Вимикачі навантаження закритого типу забезпечують високий рівень надійності та безпеки в експлуатації і захищають від електричної дуги у випадку її виникнення. За допомогою цих апаратів можлива реалізація схеми ручного вводу резерву з механічним блокуванням на відносно невеликі струми (до 100А); деякі фірми випускають такого типу комплекти.

Застосування ПЗВ в схемах електропостачання громадських та адміністративних будівель погвинно бути обгрунтованим з огляду на необхідність максимального підвищення безпеки людей та пожежної безпеки. Необхідно зважати на те, що в електроустановках будівель такого типу за чинними правилами застосовують протипожежні системи з дією на сигналізацію та вимкнення систем вентиляції. Прилади цих систем отримують живлення від електричної мережі будівлі, яку вони захищають, і не повинні вимикатись у будь-яких ситуаціях при наявності напруги на вводі. Тому використання ПЗВ у колах живлення протипожежних пристроїв заборонено. Також заборонено застосування ПЗВ у колах живлення електроприймачів, вимкнення яких може стати причиною загрози для життя та здорові людей. Таким чином, використання ПЗВ на лініях живлення протипожежних систем, а також на вводі є неможливим.

Недоцільно використовувати ПЗВ на лініях живлення електроприймачів, до яких можливий доступ тільки обслуговуючому персоналу - приводи ліфтів, інших підіймально-транспортних механізмів, помпи, вентилятори, централізовані кондиціонери, калорифери, а також в колах живлення загального освітлення. Для приєднання таких споживачів необхідно виділяти секції в схемі розподільчої шафи з розрахунку до 6...8 трифазних приєднань на кожну з них. Автоматичний вимикач на відгалуженні до вентиляторів необхідно обладнати розчеплювачем мінімальної напруги з керуванням від протипожежної системи. У випадку зникнення основного живлення та автоматичного вводу резерву автомат вентиляції буде вимкнений протипожежною системою. Ввімкнення автомата необхідно здійснити вручну, що допустимо для приймача 2-ї категорії за надійністю. У випадку необхідності автоматичного відновлення живлення вентиляції, замість розчеплювача мінімальної напруги необхідно застосувати контактор, послідовно ввімкнений з автоматом. Напруга живлення на катушки контактора подається через контакти керування протипожежної системи.

Для трифазних електроприймачів, які знаходяться в багатолюдних місцях, наприклад, електрообладнання душових, саун, кафе з електрокавоваркою та кавовим млином і інших, а також для групи однофазних електроприймачів, застосовують трифазні ПЗВ на основі вимикачів навантаження без поперечної селективності (рис. 4.1.).

4.1.gif

Однофазні ПЗВ застосовують для розеткових ліній, від яких можуть живитися найрізноманітніші електроприймачі - компчютери, принтери, копіювальні апарати, настільні лампи місцевого освітлення, кавоварки. Як правило, трифазні та однофазні ПЗВ встановлюють в поверхових щитках. Якщо поверхові щитки відсутні, то ПЗВ встановлюють у ввідно-розподільчих шафах.

Варіанти схем розподільчих (поверхових) щитків показано на рис. 4.2. На вході цих щитків доцільно застосовувати вимикачі навантаження з ПЗВ або без нього, зважаючи на те, що на початку лінії живлення щитків встановлені автоматичні вимикачі. В щитках може бути здійснено перехід до пчятипровідної мережі типу ТМ-5, якщо це не зроблено раніше.

4.2.gif

Для однофазних групових ліній доцільно застосовувати двополюсні (фаза-ноль) автоматичні вимикачі, у випадку необхідності з ПЗВ. Якщо ПЗВ використано на вимикачах групових ліній, то таким чином забезпечується їх поперечна селективність. Поперечна селективність відсутня, у випадку застосування ПЗВ на ввідному апараті. Але другий варіант значно дешевший, бо цим досягається до 5...6 приєднань на кожну фазу та до 4-х чи 5-ти електроприймачів на одну групову лінію.

При використанні однополюсних вимикачів в групових лініях ускладнюється пошук однофазного пошкодження ізоляції. Крім того в щитку необхідно створити дві нульові шини - робочу N і захисну РЕ. Необхідно також забезпечити ізоляцію нейтральних робочих провідників N і в жодному випадку не зчєднувати їх з нейтральним захисним провідником РЕ, для якого завжди доцільними є повторні заземлення.

Document Actions
This is Flow Diazo Theme